Filmowe panoramy sferyczne z drona
GMINA DRAWNO
Zapraszamy!

SOŁECTWA GMINY DRAWNO Z DRONA

Drawno – gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim we wschodniej części powiatu choszczeńskiego. Przez gminę przepływa rzeka Drawa. Na południe od Drawna wzdłuż niej wytyczony został fragment Drawieńskiego Parku Narodowego.

Kanał: Drawno

Metryczka

  • Widownia: 21957
  • Produkcja: AlfaTV 2016
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Kiełpino (niem. Kölpin) – powstało w XIII w. Do 1350 r. wieś była własnością rodu Liebenow z Lubieniowa, a potem była lennem von Güntersbergów. Kolejnymi właścicielami byli członkowie rodu von Wreech z Buszewa, w tym Luisa Eleonora von Wreech z domu von Schöning. Odegrała pewną rolę w życiu Fryderyka Wielkiego, który jako następca tronu darzył ją wielką miłością. W 1782 r. Kiełpino kupił Karl Johan Christoph von Dietherdt. W 1785 r. został starostą (landratem) choszczeńskim. W 1786 r. odnowił pałac. Po nim Kiełpino odziedziczyła córka Julia von Dietherdt, a po jej śmierci w 1826 r. mąż Fryderyk Louis Eliasz von den Marwitz. Odtąd Kiełpino było w rękach tej rodziny. Ostatni Marwitz na Kiełpinie Achatz Walter von den Marwitz zginął koło Królewca w lutym 1945 r.

Podczas drugiej wojny światowej w Kiełpinie pracowali przymusowi robotnicy, w tym Polacy. Na obrzeżach wsi istniał mały obóz dla jeńców francuskich, których także zatrudniano przy pracach na roli. Wieś była schronieniem dla Niemców, uciekinierów ze wschodu. Schronił się w Kiełpinie były starosta choszczeński z lat 1895–1905, dr Wolf von Gersdor . W roku 1943 zdeponował tu rodzinne kolekcje i kilkusetletnie pamiątki. Majątek ten w lutym 1945 r. został ukryty i do tej pory jest nie odnaleziony. 3 II 1945 r. wieś zajęli Rosjanie. 2-4 III 1945 r., w ramach operacji pomorskiej, w rejonie Kiełpina została ześrodkowana polska 2. Dywizja Artylerii. W latach stalinizmu podjęto nieudaną próbę kolektywizacji wsi. Po- tem majątkiem zarządzał PGR.

Kiełpino to wieś starostów choszczeńskich, gdyż trzech spośród nich było związanych z tą wsią, trzeci to obecny burmistrz Drawna, były wi- cestarosta i wicewojewoda zachodniopomorski Andrzej Chmielewski.

Warto zobaczyć:

  • dwór konstrukcji szkieletowej z XVIII w. (mocno zdewastowany). W majątku prowadzono nowoczesną, zmechanizowaną, wszechstronną produkcję rolną. Istniała tu gorzelnia. Razem z placem zabaw zorganizowany był także park wiejski, a przy pałacu park dworski (ok. 4,25 ha). Znajdował się w nim tor saneczkowy. Centralnym miejscem majątku był pałac właścicieli. Razem z dwiema o cynami tworzył literę U. W głównej części znajdowała się rezyden- cja rodowa z pokojem reprezentacyjnym, o cyna południowa przeznaczona była dla dzieci, natomiast w o cynie północnej mieściły się pomieszczenia gospodarcze oraz pokój dla kobiet – personelu stanu wolnego. Do lat 70. XX w. pałac był siedzibą nadleśnictwa. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Zachował się budynek gorzelniany, a także liczne budynki, w tym mieszkalne i budynek starej szkoły,
  • budynek szkoły z 1910 r.,
  • park dworski,
  • aleja drzew im prof. Władysława Szafera z pomnikami przyrody (droga Kiełpino – Brzeziny), klony, lipy, dęby,
  • budynek pogorzelniany, obecnie kaplica św. Huberta. 

źródło: drawno.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

GMINA DRAWNO 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na ikonę kamery, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Sołectwa Gminy Drawno z drona

Kliknij na znacznik na mapie, aby zobaczyć film z lotu ptaka