Filmowe panoramy sferyczne z drona
GMINA DRAWNO
Zapraszamy!

SOŁECTWA GMINY DRAWNO Z DRONA

Drawno – gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim we wschodniej części powiatu choszczeńskiego. Przez gminę przepływa rzeka Drawa. Na południe od Drawna wzdłuż niej wytyczony został fragment Drawieńskiego Parku Narodowego.

Kanał: Drawno

Metryczka

 • Widownia: 22596
 • Produkcja: AlfaTV 2016
 • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
 • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
 • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Niemieńsko (niem. Nemischhof) – osada sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Drawno.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

W 2007 osada liczyła 176 mieszkańców.

Wieś wzmiankowana już w 1349 r. Na przełomie XIX i XX w. jej właścicielami była rodzina von Arnim z Suckow.
Warto zobaczyć:

 • kolonia mieszkalna pracowników folwarcznych
 • gorzelnia z 1880 r.,
 • cmentarz ewangelicki z pocz. XIX w.,
 • kanał melioracyjny z XIX w., tzw. stokowy, służący do nawadniania grawitacyjnego łąki
 • zespół folwarczny z zabytkową zabudową z XIX w.
 • dąb GallAnonim 

Niemieńsko-Zamek (niem. Schloss Nemischhof ) – w śre- dniowieczu osada była posiadło- ścią rycerską. Z tego okresu wywodzą się cmentarzyska odkryte przez geologów k. miejscowości Niemieńsko i Chomętowo.

W 1864 r. Georg Abraham Konstantin von Arnim kupił wieś Niemieńsko wraz z terenami Nowej Korytnicy. Posiadłość ta należała do rodziny von Arnim do końca II wojny światowej. Ostatnim właścicielem Niemieńska i Nowej Korytnicy był Georg Abraham Leopold von Arnim. Zmarł w 1868 r. w Hanowerze.

Warto zobaczyć:

• park zamkowy z XIX w.,
• dawny pałac myśliwski potocznie zwany „zamkiem”.

Pierwsze wzmianki dotyczące obiektu pochodzą sprzed 1879 r. Był to mały budynek. W latach 1913-17 Jakub Virgeus von Arnim rozpoczął liczne przebudowy. Dawniej wokół zamku znajdował się piękny park ze świerkowymi alejami. Arnimowie należeli do najbogatszych rodów Pomorskich, posiadali więzy rodzinne z innymi rodzinami magnackimi. Na swoich terenach zajmowali się uprawą zboża, ziemniaków, produkcją mleka, hodowlą zwierząt oraz produkcją spirytusu. Rodzina von Arnim była bardzo wierząca – wybudowali kościółek w Nowej Korytnicy i Dominikowie oraz Pensjonat dobrego wychowania w zamku. Członkowie rodziny von Arnim zamieszkujący zamek interesowali się malarstwem i myślistwem. W pałacyku znajdowała się kolekcja trofeów myśliwskich, bogata biblioteka, galeria obrazów i porcelany. W czasie II wojny światowej zamek pełnił podobno funkcję letniej rezydencji myśliwskiej marszałka Hermanna Göringa. W listopadzie 1944 r. w okolicy Niemieńska budowano umocnienia wchodzące w skład Wału Pomorskiego. W lutym 1945 r. Rosjanie założyli w nim szpital polowy. 8 V 1945 r. rodzina von Ar- nim opuściła posiadłość. Po wojnie był on siedzibą Nadleśnictwa Drawno. Dzi- siejsza budowla posiada kil- ka kondygnacji, wieżę, lożę i taras.  

źródło: wikipedia.org, drawno.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

GMINA DRAWNO 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na ikonę kamery, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Sołectwa Gminy Drawno z drona

Kliknij na znacznik na mapie, aby zobaczyć film z lotu ptaka