Filmowe panoramy sferyczne z drona
GMINA WARNICE
Zapraszamy!

SOŁECTWA GMINY WARNICE Z DRONA

Warnice – gmina wiejska w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie pyrzyckim. Siedzibą gminy jest wieś Warnice. Jej obszar zajmuje 86 km2 i jest zamieszkiwany przez ponad 3500 mieszkańców.

Kanał: Warnice

Metryczka

  • Widownia: 9558
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Grzegorz Lickiewicz

Opis

Wierzbno (niem. Werben) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Warnice, położona przy południowo-wschodnim brzegu jeziora Miedwie.

Zalążkiem dzisiejszego Wierzbna była stara osada Grędziec. Osada leżała na pograniczu posiadłości biskupów kamieńskich i cystersów kołbackich, co było przyczyną częstych sporów granicznych. Zapewne z tego powodu w połowie XIII wieku Grędziec, należący od 1236 roku do biskupów kamieńskich został opuszczony (ostatnia wzmianka o nim pochodzi z 1248 r.).

W jego miejsce pojawia się od 1262 roku Wierzbno, w którym istniał już w tym czasie dwór biskupi, często odwiedzany przez ordynariusza diecezji kamieńskiej. Przy dworze powstała osada, która uzyskała prawa miejskie zapewne w XIII w. potwierdzone przez Barnima IX w 1564 roku. W 1321 roku Wierzbno kupili cystersi z Kołbacza i założyli tu wielki folwark. W 1478 roku miasto zostało spustoszone przez wojska brandenburskie, a w czasie wojny trzydziestoletniej przez wojska szwedzkie i austriackie. W 1780 roku strawił je niemal doszczętnie wielki pożar. Klęski te, oraz zmiana przebiegu szlaków handlowych przyczyniły się do upadku Wierzbna, które w końcu XVIII w. pozbawiono było praw miejskich. Zachował się tu miejski plac zabawowy z okresu świetności Wierzbna (dawny rynek).

W latach 1945-54 siedziba gminy Wierzbno. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Kościół św. Józefa w Wierzbnie -  katolicki kościół filialny zlokalizowany w Wierzbnie, w gminie Warnice.

Świątynia (dawniej ewangelicka) wznosi się w południowo-zachodniej części rynku dawnego miasta. Późnogotycki kościół jest kamienno-ceglany i pochodzi z XV wieku (chociaż źródła wspominają tu obiekt sakralny już w XIII wieku). Posiada niską wieżą z XVII wieku zwieńczoną czterema narożnymi wieżyczkami. Szczyt wschodni kościoła i elewacje wieży bogato ozdobione ostrołukowymi blendami. Wewnątrz świątyni strop drewniany z malowidłami z 1738. Z tego okresu pochodzi również barokowy ołtarz (po 1945 zdekompletowany), renesansowa chrzcielnica oraz późnorenesansowa empora ozdobiona w 1707 malowidłami. W 1974, przy zachowaniu elementów barokowego, postawiono nowy ołtarz. Obok kościoła znajduje się pomnik przyrody - wiąz o obwodzie 450 cm.

 

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

GMINA Warnice 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na ikonę kamery, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Sołectwa Gminy Warnice z drona

Kliknij na znacznik na mapie, aby zobaczyć film z lotu ptaka