Filmowe panoramy sferyczne z drona
GMINA MIESZKOWICE
Zapraszamy!

SOŁECTWA GMINY MIESZKOWICE Z DRONA

Mieszkowice – gmina miejsko-wiejska w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie gryfińskim. W północno-zachodniej części znajduje się Cedyński Park Krajobrazowy wraz z rezerwatem Jeziora Siegniewskie. Południowo-zachodni kraniec gminy zajmuje fragment Parku Krajobrazowego Ujście Warty.

Kanał: Mieszkowice

Metryczka

  • Widownia: 59923
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Mieszkowice – miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mieszkowice. Położone są nad rzeką Kurzycą i Jeziorem Mieszkowickim, na wysokości 50 m n.p.m., przy linii kolejowej Szczecin – Kostrzyn. Miasto stanowi lokalny ośrodek usługowy. Według danych z 31 grudnia 2008 r. Mieszkowice miały 3562 mieszkańców.

Od połowy XIII w. znajdowały się pod panowaniem Brandenburgii. Prawa miejskie otrzymały przed 1298 r., w latach 1300–1320 miasto otoczono murem obronnym. Wielokrotnie niszczone w ciągu wieków – w 1433 r. przez najazd Husytów, pożary w 1540 i 1558 r., zostało prawie całkowicie wyludnione podczas wojny trzydziestoletniej, zaś w wyniku II wojny światowej straciło ok. 30% zabudowy. Zachowany został średniowieczny układ urbanistyczny miasta, zwany typem równoległym, o siatce ulic przecinających się pod kątem prostym. Zabytki: gotycki kościół parafialny z XIII-XVI w., fragmenty murów miejskich z basztami z XIV w. Na rynku stoi pomnik Mieszka I.

Stare Łysogórki - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice. Według danych z 2015 liczyła 400 mieszkańców.

Miejscowość znajdowała się od ok. 1250 na terytorium powstałej Nowej Marchii, pierwsza wzmianka pochodzi z 1335 Od końca XVI w. wchodziła w skład domeny państwowej w Cedyni. Od 1945 leży w granicach Polski.

W Starych Łysogórkach nieopodal Cmentarza Wojennego znajduje się Muzeum 1. Armii Wojska Polskiego. Zgromadzone w nim eksponaty związane są z wydarzeniami nad Odrą w 1945 r. Ciekawą atrakcją dla zwiedzających jest czołg IS – 2 znajdujący się w pobliżu obiektu. Maszyna należała do polskiego 4. Samodzielnego Pułku Czołgów i w okresie od lipca 1944 r., do maja 1945r., przebyła szlak bojowy liczący 1300 km od Żytomierza po Łabę

Stary Błeszyn -  wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice. Według danych z 2011 miejscowość liczyła 137 mieszkańców. Wieś znajdowała się od ok. 1250 na terytorium powstałej Nowej Marchii, pierwsza wzmianka pochodzi z 1399. Przez wieki była własnością rodu von Sack, następnie XVII-XIX w. części wsi należały również do rodów von Schönebeck, von Wobeser, von Treskow, von Sydow, von Oelsen. W połowie XIX w. majątki uległy parcelacji. Od 1945 leży w granicach Polski.

Gozdowice - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice, nad Odrą.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Atrakcje turystyczne: 

  • Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
  • Muzeum Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego – utworzone 16.04.1965 w budynku, który w 1945 mieścił siedzibę dowodzenia szefa wojsk inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego i dowódcy 6 Batalionu Pontonowo Mostowego gen. Jerzego Bordziłowskiego. Znajdują się w nim pamiątki wojsk inżynieryjnych 1 Armii WP, mapy frontu, modele oraz oryginalne łodzie, amfibie i pontony.
  • Pomnik Sapera – odsłonięty w 1952, obecny wygląd nadano w 1972; w pobliżu dwa drzewa morwy – Biały Fryc (biała morwa) i Czarny Fryc (czarne owoce).
  • Głaz-pomnik poległych w wojnie austriacko-pruskiej w 1866 i w wojnie francusko-pruskiej 1870.
  • Głaz i tablica poświęcone żołnierzom organizującym przeprawę w 1945 r., przy drodze (zwanej „Drogą śmierci”) wiodącej z muzeum do Odry; postawiony w 1983.
  • Kamienna „Ściana chwały” z mapą Polski, usytuowana przy drodze do Starych Łysogórek
  • Punkt widokowy, w miejscu historycznego punktu obserwacyjnego Wojska Polskiego w 1945.

Czelin - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice przy południowym skraju Lasów Mieszkowickich. Według danych z 2010 r. liczyła 388 mieszkańców. 

W tej miejscowości miało miejsce ważne wydarzenie dla Polskiej Historii, a dokonało się to za sprawą żołnierzy 6. Samodzielnego Batalionu Pontonowo – Mostowego, którzy jako pierwsi wkopali polski słup graniczny na nadodrzańskim brzegu, 27 lutego 1945r.  Drewniany słup wyciosał kpr. Adolf Wydrzyński – cieśla z Wołynia. W biało - czerwone barwy pomalował chor. Stefan Kobek, i wykonał białego piastowskiego orła, a Ppor. Władysław Cieślak wykonał napis „Polska” oraz kierunkowskaz w kierunku Warszawy – 474 km i Berlina 64 km. Czyn ten upamiętniono sporządzeniem dokumentu, który włożono do zakorkowanej  i zalanej smołą butelki,  a następnie zakopano obok słupa. Meldunek został odnaleziony w roku 1947 przez żołnierzy Wojsk Ochronny Pogranicza, a następnie trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dzisiaj, w miejscu dawnego słupa granicznego stoi okazały obelisk, upamiętniający tamto wydarzenie. Kopia dokumentu, jakże ważnego dla naszego Rejonu Pamięci Narodowej znajduje się w Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego.

Kłosów wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice, nad rzeką Kurzycą. Według danych z 2010 liczyła 217 mieszkańców.

Miejscowość znajdowała się od ok. 1250 na terytorium powstałej Nowej Marchii, od 1 połowy XIV w. do 2 połowy XVIII w. należała do rodu von Mörner, następnie do domeny państwowej w Czelinie. Od 1945 leży w granicach Polski.

W miejscowości znajduje się kościół z 1 połowy XIV w., z drewnianą wieżą z 2 połowy XIX w. oraz zespół folwarczny z bezstylowym dworem z 1 połowy XIX w.

Kurzycko – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice, nad rzeką Kurzycą. Według danych z 2010 liczyła 202 mieszkańców.

Miejscowość znajdowała się od ok. 1250 na terytorium powstałej Nowej Marchii, pierwsza wzmianka pochodzi z 1305 Na przestrzeni wieków miała wielu właścicieli, najdłużej była w posiadaniu rodu von Sydow (1466–1691). Od 1945 leży w granicach Polski.

W miejscowości znajduje się kościół salowy w stylu gotyckim z 1 poł. XIV w., z wieżą dobudowaną w 1611.

Sitno – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice, w sołectwie Troszyn. Według danych z 2010 liczyła 212 mieszkańców.

Miejscowość znajdowała się od około 1250 na terytorium powstałej Nowej Marchii. Pierwsza wzmianka z 1337, w latach 1426-1784 wieś należała do rodu von Sydow, który wybudował tu pałac w 1. połowie XVIII w. (obecnie nie istnieje); w późniejszych latach kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Od 1945 leży w granicach Polski.

We wsi znajduje się kościół z połowy XIX w., murowany z kamienia łupanego oraz z cegły, z dwukondygnacyjną wieżą zwieńczoną hełmem.

Troszyn – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice. Według danych z 2010 miejscowość liczyła 623 mieszkańców.

Wieś prawdopodobnie o rodowodzie słowiańskim, od ok. 1250 znajdowała się na terytorium powstałej Nowej Marchii; pierwsza wzmianka pochodzi z 1337 Od około 1495 do 1723 była własnością rodu von Sydow, następnie wielu innych, z których ostatni - grafowie Finck von Finckenstein - posiadali majątek Troszyn do 1945 Od 1945 leży w granicach Polski.

W miejscowości znajduje się kościół z 2 połowy XIII w., z wieżą dobudowaną w latach 1873-76; naprzeciwko kościoła kuźnia z 1896. Zespół pofolwarczny z XIX/XX w. leży w północnej części wsi, na jego terenie kilkupiętrowy elewator zbożowy z 1924 Park dworski pochodzi z początku XIX w., w części wschodniej posiada charakter krajobrazowy, w części zachodniej dominuje naturalistyczny park leśny.

Zielin – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice. Według danych z 2010 liczyła 704 mieszkańców.

Wieś prawdopodobnie o rodowodzie słowiańskim, znajdowała się od ok. 1250 na terytorium powstałej Nowej Marchii. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1334, od XIV w. do 1765 wieś należała do rodu von der Marwitz; istniały tu dwa majątki, które w późniejszych latach kilkukrotnie zmieniały właścicieli. Od 1945 miejscowość leży w granicach Polski.

We wsi znajduje się kościół z ciosów granitowych z 2 połowy XIII w., z barokową wieżą z 1704; wewnątrz trójkondygnacyjny barokowy ołtarz z 1614 rzeźbiony w drewnie oraz ambona z 1692. Barokowy pałac z XVIII w. użytkowany jest obecnie przez szkołę podstawową.

Od 1996 roku we wschodniej części obszaru gminy Mieszkowice eksploatowane jest złoże ropy naftowej i gazu ziemnego „Zielin”.

Kamionka – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Wszystkie elementy kompozycji przestrzennej z XIX/XX w. pozostają czytelne (geometryczna forma podwórza gospodarczego, klasycystyczny dwór z 1840 r., założenie parkowe, kolonia mieszkalna, spichlerz z początku XX w.), poszczególne obiekty znajdują się jednak w złym stanie technicznym. Po północnej stronie podwórza wybudowano nowe obiekty gospodarcze, zaś kolonia mieszkalna została rozbudowana w kierunku zachodnim, wytyczono też nową drogę dojazdową do kolonii mieszkalnej. Zabudowa podwórza gospodarczego zachowana jest w całości z wyjątkiem domu rządcy i kuźni. Zabytkowy charakter części budynków został zdegradowany przez nieumiejętną wymianę stolarki, pokrycia dachowego oraz przemurowań elewacji. Niewielki park krajobrazowy został założony około 1840 roku i powiększony pod koniec XIX wieku.

Osada powstała na początku XIX wieku jako folwark wchodzący w skład majątku Mieszkowic. W 1850 r. posiadłość ziemska liczyła 1.268 mórg. W 1929 r. obszar własności majątku wynosił ok. 310 ha. Po 1945 r. Kamionka włączona została do Państwowych Nieruchomości Ziemskich, następnie do Zespołu Gospodarstw Rolnych w Witnicy, a od 1960 r. do Stadniny Koni w Bielinie.

Wierzchlas – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice. Według danych z 2010 liczyła 109 mieszkańców.

Miejscowość znajdowała się od ok. 1250 na terytorium powstałej Nowej Marchii. Pierwsza wzmianka z 1333, od XIV w. do 1771 wieś należała do rodu von Sydow, który wybudował tu pałac w 1760 (obecnie nie istnieje); w późniejszych latach kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Od 1945 leży w granicach Polski.

We wsi znajduje się barokowy kościół z 1730 z wieżą ryglową nadbudowaną nad nawą.

Goszków (do 1945 niem. Gossow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice. Według danych z 2010 liczyła 225 mieszkańców.

Wieś założona na planie owalnicy, od ok. 1250 znajdowała się na terytorium powstałej Nowej Marchii. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1333, była następnie w posiadaniu wielu rodów szlacheckich, z których najdłużej we władaniu von Sydowów (1472–1756) i von Levetzow (1791-1945). Od 1945 leży na terytorium Polski.

W miejscowości znajduje się granitowy kościół salowy zbudowany w 2 połowie XIII w., z neogotycką ceglaną wieżą zachodnią z 1893, zespół folwarczny z XIX w. oraz krajobrazowy park podworski, założony w XVIII w.

źródło: wikipedia.org, mieszkowice.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze

GMINA Mieszkowice 360°

Kliknij, przytrzymaj przycisk i przesuń myszkę, aby podziwiać widoki lotnicze.
Kliknij na ikonę kamery, aby zobaczyć film z lotu ptaka!

Sołectwa Gminy Mieszkowice z drona

Kliknij na znacznik na mapie, aby zobaczyć film z lotu ptaka