Gmina Mieszkowice położona jest w południowej części województwa zachodniopomorskiego. Przez Odrę graniczy z Niemcami. Ma bogatą i burzliwą historię.
W stolicy gminy uwagę zwracają mury obronne z przełomu XIII i XIV w. zbudowane z głazów narzutowych, a ich w górnej części z cegły. Najciekawszym fragmentem murów jest Baszta Prochowa z Xv wieku. Do dziś zachowało się około półtora kilometra tych umocnień. Wzdłuż murów obronnych przebiega promenada.
W Mieszkowicach zachowało się także kilka przykładów budownictwa ryglowego, tak charakterystycznego dla Pomorza Zachodniego.
Centralnym punktem miasta jest plac Wolności, otoczony zespołem zabytkowych kamieniczek. Na rynku, w 1957 roku, dla uczczenia 1000 – lecia Mieszkowic, odsłonięto pomnik Mieszka I , postawiony na osiemnastowiecznym cokole.
Przy rynku mieści się także Ratusz Miejski. Swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie, której dokonano w 1805 roku.
Najciekawszym zabytkiem sakralnym jest wczesnogotycki Kościół Przemienienia Pańskiego. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1297 roku. Najstarszym wyposażeniem świątyni jest chrzcielnica pochodząca najprawdopodobniej z XIV wieku wykonana z wapienia gotlandzkiego.
Stolicę gminy otaczają rozległe lasy, stąd swoją siedzibę ma tutaj Nadleśnictwo Mieszkowice.
Na terenie nadleśnictwa znajduje się ogród dendrologiczny, w którym na obszarze około dwóch hektarów zgromadzono ponad 265 gatunków drzew i krzewów strefy umiarkowanej z całego świata. Jest też leśna wiata edukacyjna.
Mieszkowice zapewniają swoim mieszkańcom podstawową edukację. Jest więc Szkoła Podstawowa imienia Mieszka I. Poza nią, z powodzeniem działa Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Tworzą je: Technikum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Szkoła Policealna.